Типова помилка при заміні ТПЛ-10

   Ця стаття адресована НЕ проектувальникам, а звичайним споживачам (експлуатаційники). На практиці перед нами часто постає приблизно таке завдання: потрібно замінити не пройшов метрологічну повірку трансформатор струму ТПЛ-10 (ТПЛМ-10), або виконати інші приписи (швидше за вимоги) енерго-розподільчих компаній, пов'язані зі зменшенням споживання електроенергії споживачем (такі як зменшення коефіцієнта трансформації або збільшення класу точності трансформатора струму).
  Розглянемо випадок, коли заміні підлягає трансформатор струму типу ТПЛ-10 радянського зразка, виготовлений як правило в 80-90 роках минулого століття. Сам факт, що ТПЛ-10 пропрацював такий тривалий час, говорить про досить непоганій якості трансформатора, але все ж у цього трансформатора є істотні конструктивні недоліки, основний з яких - це відкритий магнітопровід, зібраний з окремих пластин електротехнічної сталі. Внаслідок цієї конструктивної особливості, досить складно домогтися більш високого класу точності трансформатора і захистити муздрамтеатр від корозії.
На даний момент трансформатор струму типу ТПЛ-10 не проводиться і не знаходиться в Реєстрі ЗВТ (засобів вимірювальної техніки). НОВИХ ТПЛ-10 НЕ ІСНУЄ. Заміна можлива тільки на трансформатори з зберігання, які пройшли метрологічну повірку або атестацію в метрологічному центрі.
У підсумку отримуємо заміну старого трансформатора, що не пройшов перевірку, на старий трансформатор, який пройшов перевірку. Питання напрошується сам собою: як довго цей трансформатор буде відповідати ГОСТу? До наступної планової перевірки, можливо, якщо Вам пощастить, і довше, але ні як не запланований середній термін служби 25 років.

Таку заміну можна без перебільшення вважати великою помилкою.
Так на що ж міняти не пройшов перевірку ТПЛ-10?
Завод "ЕЛІЗ" виробляє більш досконалі, з кращими технічними характеристиками, що відповідають останнім ГОСТам, сертифіковані трансформатори струму типу ТПЛ-Е-12-02, габаритні розміри і посадочні місця яких повністю збігаються з габаритними розмірами і посадочними місцями ТПЛ-10.
Дані трансформатори є литими, тобто всі елементи конструкції трансформатора, крім висновків, не мають контакту з атмосферним повітрям, не бояться високої вологості повітря, що гарантує термін їх служби 25 років і більше. Клас точності даних трансформаторів стандартно - 0,5S, але на вимогу Замовника можуть бути виготовлені трансформатори струму класом точності 0,2 і навіть 0,2S з використанням сердечників з аморфної сталі.

Що таке часткові розряди ?

  Основна причина виникнення ЧР (часткових розрядів) в литій ізоляції, це наявність бульбашок повітря в застиглому епоксидному компаунді, в слідстві не досконалого технологічного процесу виготовлення трансформаторів.

Часткові розряди виникають в пустотах у твердій ізоляції (паперовій або поліетиленовій), в багатошарових системах електродів / провідників, що мають кілька шарів твердої ізоляції, а також в бульбашках газу (в разі рідкої ізоляції) або навколо електродів в газі і в більшості випадків являють собою повітряні або масляні проміжки в ізоляції.

Наявність часткових розрядів в трансформаторах струму і напруги з литою ізоляцією з часом призведе до пробою ізоляції, тому випробування на ЧР дозволяють визначити надійність виробу протягом усього терміну служби. Будь-які інші приймально-здаточні випробування встановлюють характеристики тільки на даний момент - лише тільки перевірка на ПП дозволяє передбачити стабільність характеристик в майбутньому і надійність виробу в цілому. Саме тому тестування на ЧР вкрай важливо.
  ГОСТ 7746-2003 використовуваний в РФ встановлює значення ЧР на рівні не більше 20пКл (пікоКулон) вимірюваних при напрузі 7,63 кВ. Український ДСТУ IEC 60044-1: 2008 вимагає дотримання такого значення ЧР при більшій напрузі - 8,32 кВ, і додатково при підвищеній напрузі 14.7 КВ - не більше 50 пКл. Таким чином, вимоги (а отже і якість), що пред'являються до ТТ і ТН, що виготовляється в Україні, вище, ніж до ТТ і ТН Російського виробництва. Проте, якщо трансформатори Російського виробництва сертифіковані в Україні і знаходяться в реєстрі ЗВТ, то вони вважаються відповідними вимогам
ДСТУ IEC 60044-1:2008.

Маркировка трансформаторів струму.

Трансформатори струму по роду установки випускають для внутрішніх і зовнішніх електроустановок, а також вбудовані в силові трансформатори і масляні вимикачі.
За способом установки трансформатори струму діляться на прохідні, що встановлюються в отворах стін, стель або металевих огорож комплектних розподільних пристроїв, і опорні, що встановлюються на опорних конструкціях.
За конструкцією первинної обмотки трансформатори струму бувають: одновиткового стрижневі з первинної обмоткою у вигляді прямолінійного стержня з лінійними зажимами на кінцях; одновиткового шинні, в яких роль первинної обмотки виконують шини електроустановок, що пропускалися при монтажі через внутрішні отвори трансформаторів струму; багатовиткові з первинними обмотками петлевого, ланкового і котушкового типів.

Кожному типу трансформатора струму присвоюється буквено-цифрові умовні позначення:
Т - трансформатор струму;
П - прохідний (відсутність літери П вказує на те, що трансформатор опорний);
В - вбудований в масляний вимикач;
ВТ - вбудований в силовий трансформатор;
Про - одновиткового;
Л з литою смоляною ізоляцією;
Ш - шинний;
М - малогабартний (для трансформатора струму внутрішньої установки);
К - котушковий;
Ф - з фарфорового ізоляцією; ,
3 - для захисту від замикання на землю;
У - посилений (з підвищеною електродинамічної стійкістю);
ФЗ - в фарфоровому корпусі з первинної обмоткою ланкового типу;
Н - зовнішньої установки;
Р - з сердечником для релейного захисту;
Д - з вторинною обмоткою для харчування диференціального захисту;
М - маслонаповнений (для трансформаторів струму зовнішньої установки).
перше число після літерного позначення - номінальна напруга трансформатора в кіловольтах;
наступна група чисел «через дріб» - класи точності сердечників (замість чисел можуть стояти літери Р або Д);
два числа «через дріб» - первинний і вторинний струми;
цифра після номінальний струмів - конструкційний варіант виконання;
літери після конструкційного варіанти - кліматичне виконання;
остання цифра - категорія розміщення.